Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Geniz eti

GENİZ ETİ (Adenoid Vejetasyon) genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde rahatsızlığı hissettiren ve ortalama 14 yaşından sonra sıklıkla sorun yaratmayan bir dokudur.Bademcikler benzer şekilde görev yapar ve burnun gersinde bulunur.Geniz eti,bademcikler gibi çocuğun boğazına bakmakla görülmez. 

GENİZ ETİ (Adenoid Vejetasyon) genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde rahatsızlığı hissettiren ve ortalama 14 yaşından sonra sıklıkla sorun yaratmayan bir dokudur.Bademcikler  benzer şekilde  görev yapar ve burnun gersinde bulunur.Geniz eti,bademcikler gibi çocuğun boğazına bakmakla görülmez.

Geniz eti,üzüm salkımına benzeyen ,burun ile boğaz arasına yerleşmiş,burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalayan ,vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan antikorları üreten bademcik gibi bir dokudur.

Geniz eti büyüdüğü ve iltihaplandığı zaman;

Ø  Burundan nefes almada güçlük,
Ø  Sürekli ağızdan nefes alma,
Ø  Uyku sırasında horlama,sesli soluma ve nefes tutma (uyku apnesi),
Ø  Eğer kulak iel ilgili sorunlara da yol açmışsa kulakta kaşıntı hissi,duymakta zorlanma (tv yi yakından izleme isteği) gibi belirtilere sebeb olabilir.

  • Bu gibi problemler KBB Uzmanınızın uyguladığı tıbbi tedavilerle düzeltilemiyorsa operasyonla geniz eti alınmalıdır. Kulak problemi de oluşmuş ise beraberinde kulaklara da girişim uygulanmalıdır.
  • Bu operasyon sırasında bademcikler,çok önemli bir sorun teşkil etmedikçe alınmaz.
  • Bademcik ve geniz etinin alınması halinde savunma sisteminde bir defekt oluşmaz ve bu dokuların görevini başka yapılar üstlenir.
  • Geniz eti operasyonu korkulacak bir ameliyat değildir. Ancak her ameliyat çocuk ve ebeveynler için genellikle korkutucu gelebilir.Hastaya ve yakınlarına nelerle karşılaşabilecekleri anlatılarak ameliyata hazırlanmasına yardımcı olunur.
  • Geniz eti ameliyatı,hasta kısa bir süre anestezi uzmanı tarafından uyutularak ağzı içinden müdahele ile dışardan herhangi bir kesi yapılmaksızın tamalanır.
  • Ameliyat sonrası solunum güçlüğü ve kanama belirtisi takip edilerek 4-5 saat gözetim altında tutulduktan sonra hasta evine gönderilebilir.
  • Ameliyat sonrası birkaçgün önerilen yumuşak gıda diyeti uygulanır.Oluşabilecek kanama kontrolü için hastanın yan yatırılması önerilir.
  • Ameliyat sahasının tamamen düzelmesi 2-3 haftayı bulur.

Opr. Dr. Şahin TOPRAK

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin