Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Okul öncesi dönemde cinsel eğitim nasıl verilmelidir?

Hepimizin bildiği gibi çocuklarımızı leylekler getirmedi ve elbet bir gün her anne baba çocuklarının bu konuyla ilgili sorularıyla karşılaşacak. Çünkü, çocuklar normal gelişimlerinin bir parçası olarak, 3-4 yaş civarlarında kız-erkek arasındaki farklarla, bebeğin nerde, nasıl olduğu ile ilgili konular hakkında sorular sormaya başlarlar. Anne-babalar, çocukların cinsel kimliklerinin oluşumunda ve cinsel eğitimlerinde büyük rol oynarlar. Çocukluk döneminde, cinsellik ve cinsel yaşam hakkında verilen eksik ve yanlış bilgiler, çocukların yetişkinlikte olası sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

Cinsel eğitim verilirken, verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması kadar, çocuğun yaş ve gelişim özelliklerine uygun olması da oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemdeki çocuğa cinsel eğitim verilirken öncelikle, kendi fizyolojisini tanıtmak, bedensel sınırları anlatmak, karşı cinsteki arkadaşından ne açıdan farklı olduğunu aktarabilmek, iyi ve kötü dokunuşu ayırt edebilmesini sağlamak gerekir.

‘Ben nasıl oldum?’ ‘Ben nereden geldim?’ ‘Bebekler nasıl yapılırlar?’
Özellikle doğum, çocukların meraklarını uyandıran bir konudur ve elbet bir gün nereden geldiklerini, bebeklerin nasıl yapıldıklarını ya da bunlara benzer soruları soracaklardır. Doğum, çocuğun yaşına uygun bir dille, fetüsün büyüme aşamalarından başlayarak, bebeğin anne karnındaki pozisyonundan, onu koruyan tabakadan, anne göbeği ile bebeğin göbeği arasındaki kordondan, bunun işlevinden, bebeğin anne rahminden çıkarken vajinanın genişleyerek başının geçmesine nasıl imkân sağladığından söz edilebilir. Bu durum, sanıldığının aksine bir çocuk için ancak ve ancak son derece somut ve gerçekçi anlatılırsa çocuğun merakını giderebilir.

Bir bebeğin nasıl oluştuğu ise; anne ve babaların vücutlarının birbirine çok uygun olmasının ve birbirlerini çok sevmelerinin sonucu olarak, annedeki yumurtanın babadan gelen sperm ile birleşmesi sonucu oluştuğu şeklinde anlatılabilir.

Unutulmaması gereken konu; tüm açıklamaların gerçeğe uygun olması ve çocuğun yaşına uygun bir biçimde olması gerektiğidir. Özellikle cinsel organlardan bahsederken kesinlikle isim takılmaması gerekmektedir. Kadın cinsel organın adı ‘vajina’, erkek cinsel organının adı ise ‘penis’tir.

‘Mahremiyet Önemlidir!’
Doğru bir cinsel eğitim, çocuğun kendi mahrem alanlarını, başkalarının mahrem alanlarını, ‘iyi’ ve ‘kötü’ davranışları, sağlıklı cinsel rolleri ayırt edebilmesini kapsar. Bu doğrultuda örneğin çocuğun evde serbest bir şekilde çıplak gezmesine izin veriliyorsa, önce bundan vazgeçilmesi gerekmektedir. ‘Bu bölgeler senin özel bölgelerin. O yüzden bu bölgelerini herkese göstermemelisin.’ ‘Sadece anne-babalar dudaktan öpüşebilir. O yüzden lütfen seni kimsenin dudağından öpmesine izin verme, sen de bir başkasını dudağından öpme ve başkalarının özel bölgelerine dokunma.’ gibi açıklamalarla ve doğru model olunarak mahremiyet kavramı yerleştirilmeye başlanabilir. Bu noktada ebeveynlerin ve çocuğa bakım verenlerin de çocukları dudaktan öpmemesi, bu sınırı öğrenmeleri açısından hayati önem taşımaktadır.

‘Eyvah Mastürbasyon Yapıyor!’    
Ebeveynlerin sıkça karşılaştıkları ve uzmanlara danıştıkları bir diğer konu da mastürbasyondur. Yaşı ve gelişimi gereği cinsel organını keşfeden çocuk, onunla oynamaya başlar ve bunun keyifli bir şey olduğunu da keşfeder. Çocuk bu davranışı farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda, farklı şekillerde tekrarlayabilir. Bazen yatağına sürtünebilir, bazen oyuncağını kullanabilir, bazen yere yatarak halıya sürtünebilir, vs. Bu noktada da unutulmaması gereken; mastürbasyon yapan çocuk kesinlikle azarlanmamalı, korkutulmamalı veya cezalandırılmamalıdır. Anne veya baba bu konu hakkındaki endişelerini kesinlikle çocuğa yansıtmamalıdırlar. Çocuğun yaş ve gelişim özellikleri doğrultusunda son derece normal olan bir olay için, çocuk asla utandırılmamalı ya da suçlu hissettirilmemelidir. Böyle zamanlarda aile, mastürbasyonu görmezden gelerek, çocuğun dikkatini başka yöne çekebilir.

Yapılan bazı araştırmalar, ilgi bekleyen, ihmal edilen, kaliteli vakitten mahrum bırakılan, travma yaşayan ya da hayal kırıklığına uğrayan çocuklarda mastürbasyona daha sık rastlandığını göstermektedir. Bu bağlamda, çocukla kaliteli vakit geçirmek, onun zihnini ve ellerini meşgul edecek oyunlar önermek ve daha da önemlisi onun oyunlarına katılmak büyük önem taşımaktadır.  

Cinsellik, çocuk gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu noktada ailenin tutumu; çocuğun, bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini tamamlayacak ve toplumda sağlıklı, mutlu bir birey olarak yerini bulmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Bunun da yolu; öncelikle yetişkin olarak bu konular hakkında bilgi sahibi olmaktan, bilmediğimiz konular hakkında da sağlıklı kaynaklardan doğru bilgileri edinmekten geçer. Çocuğun her sorusuna net ve uygun cevaplar vermek, doğru rol model olmak sağlıklı bir cinsel eğitim için yeterli olacaktır.

Esra Naz ÖZEL
Psikolog

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin