Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Tırnak Yeme

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı; Nedenleri ve Çözüm Yolları

Çocuğunuz, tırnak yiyor ya da parmağını mı emiyor? Korkmayın, yalnız değilsiniz:) Çünkü; bu tür davranışların 4 ila 18 yaş grubunda görülme olasılığı yüzde 45'lere varabiliyor. Özellikle tırnak yeme problemi 3 ya da 4 yaş dönemlerinde sık rastlanan bir durum olmakla birlikte daha küçük yaş gruplarında çok yaygın görülen bir durum değildir.

Bir davranışa alışkanlık diyebilmemiz için belirli bir süre, tekrarlayıcı bir şekilde devam etmesi gerekmektedir. Problemli davranışın tanımı yapılırken, çocuğun içinde bulunduğu yaş-gelişim dönemi özellikleri dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların oral dönem dediğimiz ilk iki yıldan kalma bir alışkanlıkla her şeyi ağızlarına götürdükleri ve bu davranışın bir süre sonra tırnak yemeyle yer değiştirdiği sıklıkla görülmektedir.

Bir diğer görüş de; yeteri kadar anne sütü alamayan, yani anne memesini gerektiği kadar ememeyen çocukların da tırnak yeme gibi ağız yoluyla yapılan eylemlere daha sık başvurdukları şeklindedir.


Problemli davranışın tespiti ve çözüm yolu üretilmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan ilki; davranışın görülme sıklığıdır. Yani, çocuk bu davranışı ne kadar sıklıkta yapıyor? Davranış ne zamandan beri görülmekte? Davranışhangi durumda, ortamda veya kimin varlığında ortaya çıkıyor? Ör: televizyon izlerken, uykuya geçmeden önce, kendisine ses yükselttiğimizde, yabancı kişilerin varlığında vs.Davranış ne kadar süredir devam ediyor? Davranışın varlığında etraftaki yetişkinlerin tutum ve davranışları ve bu tutum ve davranışlar sonrasında çocuğun tepkisi ne şekilde oluyor?

Bu sorulara net bir şekilde cevaplar verildikten sonra davranışla ilgili bir sebep-sonuç ilişkisi kurmak ve davranışı söndürmek için teknikler üretmek her zaman daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Genel olarak tırnak yeme davranışını geliştiren çocuklarda güvensizlik duygusunun baskın olduğu düşünülse de, davranışın birçok sebebi olabilir. Bunların başında evde tırnak yiyen bir başka bireyin varlığı ya da çocuk üzerinde stres ya da baskı yaratan bir durumun varlığı gelmektedir. Çocuklar yetişkinlerin davranışlarını çok hızlı bir şekilde model alabildikleri için etrafta bu davranışa sahip bir yetişkinin olması davranışın görülme olasılığını arttıracaktır. Eğer tırnak yeme davranışına sebep olan stres faktörü biraz önce bahsedilen yöntemlerle tespit edilebilirse, öncelikle stres yaratan durumun çözümü ya da çocuğa bu durumla baş edebilmesi için çözüm yolları üretmesinde yardımcı olmak son derece önemlidir.

Alışkanlık haline gelmiş davranışların değiştirilmesi için bilinmesi gereken en önemli ve ilk kural; alışkanlığın her zaman çok kolay bırakılamayabileceğidir. Özellikle ailenin ya da çevrenin baskısı, olayı durdurmaktan daha çok, çocuk üzerindeki kaygıyı artıracaktır. Bu durum da davranışa yansıyarak, davranışın tekrarlanma olasılığını arttıracaktır.

Sonuç olarak yapılması gereken;yanlış davranışın ve alışkanlığın sebebinin doğru tespitinin yapılarak, bu faktörün ortadan kaldırılması ve istenmeyen davranış yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir. Okul öncesi dönemde istenmeyen davranışların sadece uyarılması, çocukta stres faktörünü arttırdığı gibi, yanlış davranış yerine doğru ve istenen davranışın konulmasını da engeller. İstenmeyen davranışı sürekli olarak uyarılan çocuk, bu davranışın bir çeşit ilgi kaynağı olduğunu düşünerek, sadece yetişkinin ilgisini çekmek istediğinde de bu davranışa başvurabilir.

Bu sebeple; tırnak yeme gibi davranışlar karşısında, çocuğa hissettirmeden dikkatini başka yöne çekmek, elini kullanabileceği bir aktivite üretmek zamanla çocuğun bu davranışı terk etmesinde faydalı olacak yöntemlerin başında gelmektedir. Bu tür davranışların tespiti ve çözümünde bir uzmandan yardım almak, daha kalıcı ve sağlıklı çözümler üretilmesinde faydalı olacaktır.                    

Esra Naz ÖZEL
Psikolog

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin